Csontpótlás 2. rész –  A csontpótló műtétek típusai

 In Kategória nélküli

Előző blogbejegyzésünkben az általános tudnivalókat mutattuk be a csontpótlásról, most pedig ezeknek a műteteknek a típusait fogjuk körbejárni.

Arcüregemelés (sinus lift)

Arcüregemelésre olyan esetekben van szükség, ha a csontmagasság nem elegendő az optimális, azaz 10 mm hosszúságú implantátum beültetéséhez. A hiány nagyságától függően kerül sor nyitott vagy zárt arcüregemelésre. Aggodalomra nincs ok, egyik műtét sem befolyásolja negatívan az arcüreg élettani funkcióit.

Zárt arcüregemelés (zárt sinus lift)

Zárt arcüregemelés abban az esetben lehetséges, ha a csonthiány kisebb mértékű. A műtét során egy ülésben történik meg az arcüregemelés, valamint az implantáció. Valójában az implantátumnak előkészített furatba behelyezett speciális eszköz segítségével emeli meg az arcüreg csontos alapját a szájsebész. Szükség szerint ennél a lépésnél csontpótló anyag is behelyezésre kerülhet, majd ezt követően az implantátum. Ezzel a műtéti technikával körülbelül 2 mm csontpótlásra van lehetőség. Amennyiben ennél nagyobb a csonthiány, nyitott arcüregemelésre van szükség.

Nyitott arcüregemelés (nyitott sinus lift)

Ha a csontfal magassága nem éri el a 6 mm-t, úgy az implantációt mindenképpen nyitott arcüregemelés kell, hogy megelőzze. A műtéti technika bonyolultabb a zárt típusú, azaz belső sinus liftnél. Fontos azt is tudni, hogy implantátum behelyezésére  legalább 6 hónap várakozási idő után van lehetőség. A beavatkozás nem a foghiányos állcsontgerinc felől történik, hanem az állcsont oldalsó falán készít a szakorvos egy csontablakot, majd különböző kézi, illetve gépi eszközök segítségével elvégzi az arcüreg nyálkahártyájának felpreparálását, valamint a csontablak behajtását. Ezt követően behelyezi a csontpótló anyagot, valamint egy felszívódó kollagén membránt és végül szorosan összezárja a műtét helyét.

Arcüregemelés után kiemelten fontos figyelni arra, hogy az arcüreg nyomása ne emelkedjen meg, mert az a csontpótló anyag elmozdulását eredményezheti! Ennek elkerülése érdekében tartózkodjunk az orrfújástól, valamint a zárt szájjal történő tüsszentéstől, köhögéstől. Szigorúan tilos a műtétet követően repülni és búvárkodni. Pollenallergia esetén célszerű a műtétet allergiaszezon utánra időzíteni, orrfolyás esetén pedig orrspray használata javasolt.

Csontblokk műtét

Csontátültetéssel történő csontpótlásra abban az esetben van szükség, ha nem elegendő széles a csontfal az implantátum beültetéséhez. Ilyenkor úgynevezett csontblokkot vesz a szájsebész a bölcsességfog mögötti területről, majd ezt egészen apró csontfixációs csavarokkal rögzíti a recipiens, vagyis a csonthiányos területen. A műtét során kiegészítésképpen behelyezésre kerül mesterséges csontpótló anyag is, de fontos tudni, hogy az ilyen nagymértékű csontdefektusokat nem lehet kizárólag csontpótló anyaggal helyreállítani. A beavatkozás után közel 7-9 hónapot szükséges várni, ezalatt megy végbe a csontosodási folyamat, ami elengedhetetlen a sikeres csontpótláshoz, valamint az implantációhoz. Az implantálás során (a feltárást követően) első lépésként eltávolításra kerülnek a blokkrögzítő csavarok, majd folytatódhat a beavatkozás az alapvető implantációs műtét protokolljának megfelelően.

Egyéb csontpótló beavatkozások

A bejegyzésünkben részletezett három főbb csontpótló műtéteken kívül végezhetők kisebb csontpótló beavatkozások. Ezek szintén a csonthiány mértékétől függően történhetnek az implantációval egy időben, vagy külön (implantálást megelőzően). A csontpótlás lehet horizontális, illetve vertikális irányú is, mindkét esetben csak kisebb csontdefektust lehet helyreállítani ezzel a módszerrel. A beavatkozás során a csonthiányos területre csontpótló anyagot helyez be a szájsebész és szükség szerint membránnal befedi a területet. A csontpótlást követően 6 hónappal történhet az implantátum beültetése, vagy csontpótlással egybekötött implantáció esetén a protetikával (fogpótlással) kapcsolatos kezeléssorozat.

Recent Posts