CSONTPÓTLÁS 1. RÉSZ – ÁLTALÁNOS TUDNIVALÓK 

 In Kategória nélküli

Két részes sorozatunkban körbejárjuk a legfontosabb tudnivalókat a csontpótlásos beavatkozásokkal kapcsolatban. Szó lesz arról, mi vezet a csonthiányhoz, milyen típusai vannak a csontpótló műtéteknek, továbbá arról is, hogy fogászatunkon milyen anyaggal történnek ezek a beavatkozások, és mire lehet számítani a kezelést követően. 

Mikor van szükség csontpótlásra? 

Foghiányok megszüntetése céljából előnyös megoldást jelent az implantáció, hiszen ebben az esetben nincs szükség a szomszédos fogak elcsiszolására, szemben a hídpótlással. Implantátum beültetése előtt az első lépés, hogy a szakorvos felméri a csontállományt, van-e elegendő „alap” az implantátum beültetéséhez. Amennyiben az adott fog sokkal korábban került eltávolításra, számítani lehet arra, hogy a beültetést megelőzően csontpótlásra szükség lesz, mert a csont elkezd felszívódni funkció hiányában. Annak is nagy jelentősége van, milyen módon történt a fog eltávolítása.

Hagyományos foghúzáskor sok esetben sérülhet, vagy akár teljesen elveszhet a fog melletti oldalsó csontfal. Ezzel szemben atraumatikus extractio esetén a fő szempont, hogy minél kevesebb csontveszteséggel történjen meg a beavatkozás. Emellett pedig anatómiai viszonyok kapcsán is előfordulhat a csontpótlás szükségessége. Az életkor előrehaladtával az arcüreg tágulásnak, növekedésnek indul, ezzel együtt a csontos fala elvékonyodik, ez pedig különösen jellemző a fogatlan területekre. Ebben az esetben arcüregemelésre van szükség, ami szintén egyik típusa a csontpótló műtéteknek. Nem utolsó sorban, ha egy nagy ciszta volt az eltávolított fog gyökerénél, amely komoly csontveszteséget okozott, kérdéses, hogy a gyógyulási időszak alatt mennyire tud regenerálódni. A húzást követően leghamarabb 2 hónap múlva érdemes készíteni CBCT felvételt a csontállomány felmérése céljából.

Csontpótlás típusai 

  • Nyitott arcüregemelés (nyitott sinus lift) 
  • Zárt arcüregemelés (zárt sinus lift) 
  • Csontblokk műtét

Mivel történik a csontpótlás klinikánkon? 

Fogászatunkon Dr. Bíró Lukács már több, mint 15 éve a svájci, prémium minőségű Geistlich Bio Oss csontpótlóval állítja helyre a különböző csontdefektusokat. Maga a termék szarvasmarha eredetű, az ellenőrzött állatok csontja számos sterilizálási, illetve tisztító folyamaton esik át, ezáltal használata teljesen biztonságos. A cég mögött 30 év sikeres klinikai tapasztalat áll, minden egyes gyártási folyamat szigorú kontroll mellett zajlik. Elmondható, hogy a regeneratív fogászat világában a Geistlich Bio-Oss a vezető csontpótló anyag. Sikerét köszönheti az egészen rendkívüli biofunkcionalitásának, mivel nagyon nagymértékű hasonlóságot mutat az emberi csonttal. 

Klinikánkon csak pozitív tapasztalataink voltak a Bio-Osszal történő csontpótlások kapcsán. Svájcban Ronald E. Jung és munkatársai végeztek kutatást a beültetett implantátumok túlélési arányát illetően. Az eredmények azt mutatták, hogy 12-14 évvel később gyakorlatilag ugyanolyan az implantátumok túlélési aránya saját csontban történt, illetve a Geistlich termékekkel helyreállított csontban végzett implantáció esetén.

Hogyan zajlik? 

Csontpótló eljárásainkat fájdalommentesen, helyi érzéstelenítésben végezzük, de igény szerint van lehetőség éber szedációra, valamint altatásban történő kezelésre is. Éber szedáció esetén a „nevetőgáz” (dinitrogén-oxid) oldja a félelmet, szorongást, ugyanakkor a páciens tudatánál van és a

szervezetének sem olyan mértékben megterhelő, mint az altatás. Fogászatunkon szolgáltatásaink között elérhető az altatás, ennek során aneszteziológus teamünkkel együttműködve zajlik a kezelés. Első hallásra a csontpótló műtétek ijesztőnek tűnhetnek, de valójában egyáltalán nem fájdalmas beavatkozások, hiszen regeneratív eljárásokról beszélünk. Megfelelő érzéstelenítés esetén a nyomáson kívül csupán fúró-rezgő hangot lehet érezni, illetve hallani, akár egy fogtömés során.

Mire lehet számítani a műtét után? 

Csontpótló műtétek utolsó lépéseként a szájsebész orvos az adott területet varratokkal látja el, amiket műtét típusától függően 7-14. napon lehet eltávolítani. A beavatkozás után pár naponta kontrollvizsgálaton szükséges megjelenni, hogy az orvos felügyelni tudja a műtéti helyet a panaszmentes gyógyulás érdekében. 

A szájhigiénére különösen oda kell figyelni, fontos a fogak tisztántartása, a műtéti terület környezetében is, ehhez puha sörtéjű fogkefe használata javasolt. Emellett a varratokat fertőtlenítő oldatba (pl. Solumium) mártott vattával szükséges ecsetelni, ez szintén nagyban hozzájárul a befertőződés megelőzéséhez. 

Csontpótló műtéteket, különösen arcüregemelést követően kímélő életmód javasolt, fizikai megterhelések mellőzése, kiemelten az első 2 hétben. 

Tapasztalataink, illetve a visszajelzések alapján többnyire a külső megjelenésben tapasztalható tünetek okoznak nehézséget. A műtéti technika miatt nagyfokú duzzanat tapasztalható, amely a harmadik napra éri el a maximumát, valamint bevérzés is előfordul, ami 1-2 hét alatt szívódik fel. Mind a két tünet teljesen normális, a beavatkozás velejárója, ugyanakkor javasoljuk, hogy ha fontos megjelenésünk van, a műtétet pár héttel előtte, vagy az esemény utáni időszakra időzítsük.

Blogbejegyzésünk következő részében a különböző típusú csontpótlásokat fogjuk bemutatni részletesebben.

Recent Posts