Fog eredetű gyulladások a szervezetben, a fogászati góckutatás jelentősége
Tulajdonképpen mi a gócbetegség?
Gócbetegségről beszélünk, ha a testünk egyik szerve vagy szervrendszere megbetegszik a szervezet távolabbi pontján lévő gyulladásnak (gócnak) köszönhetően. A góc valójában elszigetelt baktériumok tömege, mely helyileg nem, vagy csak ritkán okoz tüneteket. Ezek a baktériumok, valamint az általuk termelt méreganyagok (toxinok) a véráram, illetve a nyirokrendszer útján jutnak el másik szervekbe és a kevésbé ellenállót megtámadják. Az immunrendszer ennek megfelelően folyamatosan terhelve van, hiszen folyamatosan reagál válaszreakciókkal, ugyanakkor mégsem tudja leküzdeni a baktériumokat. A góc által fenntartott betegség gyógyítása igen nehéz, amíg a góc jelen van, viszont annak eltávolítását követően jelentős javulás, de akár teljes gyógyulás is elérhető.
A leggyakoribb gócok testünkben:
- Fogászati eredetű gócok (8-10%)
- Fül-orr-gégészeti eredetű gócok pl. mandula (90%), középfül, melléküregek
- Nőgyógyászati gócok pl. petefészek (0-2%)
- Urulógiai gócok pl. prosztata (0-2%)
Témánk középpontjában a fogászati eredetű gócok állnak, ezért most ezeket mutatjuk be bővebben.
- Fogszuvasodás, amennyiben a fogbél krónikusan gyulladt.
- Elhalt fogak, melyek nem lettek gyökérkezelve.
- Gyökérkezelt fogak, ha a gyökértömés inkomplett, azaz nem tölti ki a gyökércsatornát. • Gyökértömött fogak, amennyiben a megfelelő gyökértömés ellenére a gyökércsúcs körül, azaz periapicalisan gyulladás (ciszta vagy granuloma) figyelhető meg.
- Eltávolítás során visszamaradt gyökér-, fogdarab.
- Impactált fogak. Ez a kifejezés azt jelenti, hogy az adott fog az állcsontban, képtelen előtörni (pl. bölcsességfog).
- Krónikus ínygyulladás, melyet az íny mentén felhalmozódó fogkő, illetve lepedékben található baktériumok okoznak.
- Fogágybetegség, parodontális tasakok, melyek előnyös „búvóhelyek” a baktériumok számára. (Érdekesség: Ha egy ember szájüregében az összes fog körül 5 mm-es tasakmélységgel számolunk, az gyakorlatilag 100 cm2 nyitott sebfelszínt jelent.)
Fogászati góckutatás – hogyan történik?
Amennyiben felmerül fog eredetű góc jelenlétének gyanúja, érdemes mielőbb felkeresni fogorvosunkat, aki alaposan és részletesen átvizsgálja a szájüreg, illetve a fogazat állapotát. Ennek során megtekinti az előbb említett területeket, majd a fogak vitalitását hideg ingerrel ellenőrzi. Ezt követően röntgenvizsgálat készül, mely segítségével láthatóak az esetlegesen rejtett elváltozások (pl. foggyökér csúcsa körül).
Milyen tüneteket, betegségeket okozhatnak a gócok szervezetünkben?
- foltokban történő hajhullás
- allergiás tünetek pl. bőrpír, kiütések
- bőrpanaszok pl. ekcéma, pikkelysömör
- emésztőrendszeri betegségek pl. Chron-betegség, gyomorfekély
- légzőrendszeri betegségek pl. COPD
- szív-és érrendszeri betegsége
- krónikus vesegyulladás • ízületi fájdalmak
Ezek mellett pedig meddőség hátterében is állhat góc, valamint várandósság esetén koraszülést is okozhatnak.
…és hogyan lehet megelőzni a fogászati gócok kialakulását?
Miután a gócos fogak nagyon sok esetben nem is okoznak helyileg panaszt, ezért kiemelten fontos, hogy évente legalább egy alkalommal történjen fogászati vizsgálat, ahol a fogorvos időben ki tudja szűrni akár a legapróbb elváltozást is. Ehhez az Újbudai Fogászati Centrumban rendelkezésre áll a legmodernebb képalkotó berendezés, aminek segítségével helyben lehetséges 3D-s CBCT felvétel elkészítése a legminimálisabb sugárterheléssel.
Emellett elengedhetetlen a félévenkénti szájhigiénés kezelésen való megjelenés, ahol professzionális körülmények között történik a fogkő, valamint a lepedék eltávolítása. A tisztítást követően személyre szabott tanácsok megfogadásával, illetve alkalmazásával jelentősen hozzá lehet járulni a szájüreg egészségének fenntartásához.