FOGÁGYBETEGSÉG, TASAKOK, ÉS MI AZ AZ EMDOGAIN®? – 1. RÉSZ

 In Fogápolás

Fogágybetegség és a tasakok kialakulása 

A fogágybetegség alapja az ínyszél mentén lerakódó lepedék, ami fogkővé alakul át. Ez nem csupán ételmaradékból, hanem baktériumokból is áll, adott esetben kifejezetten fogágybetegséget okozó törzseket. A mindennapi alapos fogmosás, illetve fogköztisztítók használata, valamint a rendszeres időközönként történő professzionális fogkőeltávolítás elengedhetetlen a szájüregünk egészsége érdekében. 

Amennyiben a szájhigiéné nem megfelelő és/vagy elmarad a rendszeres orvosi kontroll, illetve fogkőeltávolítás, könnyen vezethet fogágybetegség kialakulásához. Ennek tünetei: 

  • duzzadt, vörös íny 
  • akár szabad szemmel látható felrakódás 
  • fogmosáskor ínyvérzés 
  • rossz, kellemetlen lehelet 
  • foglazulás 
  • fogak elmozdulása, fogközök megnyílása 

Fontos tudni, hogy amíg csak az ínyt érinti a gyulladás, ebben a stádiumban egészen biztosan maradéktalanul gyógyítható. Kezeletlenül viszont az ínygyulladás ráterjed a fogágy további részeire, így a csontra is. 

Mik azok a tasakok? 

Az íny alapesetben, azaz nem irritált, gyulladt állapotban szorosan illeszkedik a fogra. Az íny és a fog közötti rés 1-3 mm. Amennyiben hosszabb ideje fennáll ínygyulladás ennek a résnek a nagysága meghaladhatja az 5-6 millimétert is, az íny elválik a fogtól és kialakulnak az úgynevezett tasakok. A tasakok kialakulása sajnos kitűnő környezetet biztosít a baktériumoknak (így a fogágybetegséget okozó törzseknek is), melyeknek növekvő száma tovább súlyosbítja az állapotot. 

Mi a teendő fogágybetegség esetén? 

A fogágybetegség felismerését követően a leghamarabb érdemes elkezdeni a kezeléssorozatot, megelőzve a további romlást, csontpusztulást. A terápia első lépéseként érdemes mikrobiológiai tenyésztést végezni a tasakokból vett mintavétel alapján. Ezáltal pontos képet lehet kapni, mely baktériumok okozzák a problémát, így célzott antibiotikum kezeléssel hatékonyan lehet a kórokozókat elpusztítani.  

Következő lépésként mind az íny alatti, mind az íny fölötti professzionális fogkőeltávolítás szükséges. Tekintettel arra, hogy a kezelést végző szakembernek (orvos vagy dentálhigiénikus) mélyen az íny alatt is át kell tisztítani a foggyökérfelszíneket, tasakokat, ez természetesen érzéstelenítésben történik.  

Ezt követően az orvos vagy dentálhigiénikus részletesen elmagyarázza a mindennapi fogmosási rutin részleteit a fogmosás technikájától kezdve a fogköztisztító eszközök használatáig. Valamint felvilágosítást ad az esetlegesen szükséges speciális antiszeptikus öblögetőkről, fogkrémekről. A szakember pontosan meg tudja határozni, mennyi idő múlva szükséges megjelenni kontrollvizsgálaton, illetve fenntartó fogkőeltávolításon, ez általában 3-6 havi rendszerességet jelent. Betartva a javaslatokat meg lehet állítani a fogágy további károsodását, ugyanakkor teljes mértékben visszafordítani nem lehet.  

Blogbejegyzésünk következő részében bemutatjuk a tasakmélység csökkentését célzó, regeneratív sebészi eljárást, illetve az ehhez kapcsolódó speciális Emdogain® anyagot.

Recent Posts