Várandósoknak szóló fogászati összefoglaló
Tünetek és tanácsok
Ínygyulladás
A hormonális változások hatására gyakorlatilag minden kismama szembesül az ínygyulladás problémakörével, főleg a 2. és 8. hónap között. Ennek oka, hogy a várandósság időszakában az íny sokkal érzékenyebb a dentális biofilmre, így könnyebben mutat gyulladásos reakciókat, azaz vérzés és fájdalom jelentkezik. (A biofilm az íny feletti kemény felszíneken kialakuló, szabad szemmel nem látható réteg, mely tartalmaz semleges és pathogén, azaz kóros baktériumokat egyaránt.) A 8.hónapot követően a kellemetlen tünetek elmúlnak, az ínyszövet helyreáll. A várandósság alatti ínygyulladásra fokozott figyelmet kell fordítani. Elhanyagolt fogágybetegség okozhat alacsonyabb születési súlyt, fejlődési rendellenességet, valamint koraszülést, de extrém esetben akár vetélést is.
Tanács
A fogmosás történjen puha sörtéjű fogkefével, és ügyeljünk arra, hogy az íny és a fogak is alapos tisztításon essenek át. Az íny érzékeny lehet, viszont ha a fájdalom elkerülése érdekében kihagyjuk ezt a területet, a gyulladás fokozódik és még nagyobb fájdalommal fog járni a fogmosás! A fogközök megtisztításáról se feledkezzünk meg, használjunk fogselymet, fogköztisztító keféket. Jelenjünk meg már az első trimeszterben fogászaton, ahol professzionális dentálhigiénés kezelés keretén belül eltávolításra kerül a fent említett biofilm, fogkő. Ez adott esetben ismételhető a második, akár a harmadik trimeszterben. A szájhigiénés kezelés mellett nagyon fontos a fogorvos által elvégzett kontroll, ami során felméri a szájüreg állapotát, felvilágosít az esetlegesen szükséges fogászati kezelésekről és ennek megfelelően kitölti a várandós kiskönyvet.
Fogszuvasodás
Tévhit, hogy a várandósokat érintő fogszuvasodásnak oka, hogy a „baba elszívja a kalciumot” a kismama fogaiból. Tény, hogy statisztikailag kimutatható a várandósság alatti szuvasodások számának emelkedése, de ennek egészen más áll a hátterében. Egyrészt a kismamák megváltozott étkezési szokásai, azaz a megnövekedett étvágy. Ennek következtében többször esznek keveset, ugyanakkor nem követi ezeket az étkezéseket fogmosás. Másrészt ebben az esetben is a hormonális változásnak köszönhetően a szuvasodás jellege megegyezik a gyerekkorra jellemző gyorsan előrehaladó cariesre. (Alapvetően a fogszuvasodás felnőttkorban egy lassú folyamat.)
Tanács
Fogyasszunk minőségi ételeket, kerüljük a cariogén (azaz fogszuvasodást előidéző) ételeket, italokat, próbáljuk elkerülni a „nassolást”. Csökkentsük a sütemények, cukros üdítők bevitelét, helyette válasszunk friss zöldségeket, gyümölcsöket, illetve egyéb egészséges alternatívákat. Étkezéseket követően mossunk fogat, alkalmazzunk fluorid tartalmú fogkrémet. A fogszuvasodást okozó baktériumok megfertőzhetik a magzatot és fokozhatják a fogszuvasodásra való hajlamát!
Rosszullétek
A kismamák 30-50%- át érintő probléma a hányinger és hányás jelensége, mely már az első trimeszterben jelentkezik és leggyakrabban a 20-22. hétben szűnik meg. Fogászati jelentősége, hogy a szájüregbe kerülő gyomorsav erősen savas kémhatása a zománcra káros hatással van, súlyosbító tényező a hányást követő azonnali fogmosás.
Tanács
B6-vitamin bevitelével csökkenthetők a kellemetlen tünetek. Előnye, hogy bizonyítottan nincsen káros hatással a magzatra.
Hányást követően ne mossunk azonnal fogat, mert súlyos kárt tehetünk a fogzománcban, helyette öblögessünk, akár (alkoholmentes) szájvízzel is. A kellemetlen szájíz megszüntetése végett rágózhatunk is (~20 percig), majd egy óra várakozást követően elvégezhetjük az alapos fogmosást.
Fogászati kezelésekről
Fogászati beavatkozások szükségessé válhatnak a várandósság alatt is, erre a legideálisabb a 2. trimeszter időszaka. Természetesen végezhető beavatkozás a szakmai irányelveknek megfelelően az 1. és 3. trimeszterben is, akut esetben. A kezelésekhez szükséges helyi érzéstelenítés teljes biztonsággal alkalmazható, hiszen egyáltalán nincsen káros hatással sem a várandósra, sem a magzatra. A nagyobb, komplex beavatkozások (pl. csontpótlás, implantáció), illetve az esztétikai célzatú kezelések (pl. fogfehérítés, héjak) a várandósság után végezhetők el. Várandósság alatt megtörténhet a szuvas fog töméssel való ellátása, gyökérkezelés, akár foghúzás is. A problémás fog ellátásának nagy szerepe van, mert a folyamatosan fennálló fájdalom és az ezzel járó stressz amellett, hogy rontja a kismama életminőségét, a kisbabájára is káros lehet. Egy hosszabb kezelés során előfordulhat, hogy a beállított székpozíció kényelmetlen kismamaként, ne késlekedjünk szólni a szakembernek, aki könnyen tud segíteni ezen a problémán.
Gyógyszerek alkalmazása
Előfordulhat, hogy szükségessé válik fájdalomcsillapító, vagy antibiotikum szedése fogászati probléma, illetve az ellátást követően. Mind a két gyógyszerből rendelkezésre áll a várandóság időtartama alatt alkalmazható típus. Fontos tudni kismamaként, hogy a várandósság alatt semmiféle gyógyszert nem lehet szedni egészségügyi szakember javallata nélkül! Ebben az esetben is a fogorvos pontosan meghatározza a szükséges készítményt, valamint adagolását.